Co to jest system erp?

Nie trzeba jakoś specjalnie nikomu uświadamiać, że żyjemy w dobie wysoko rozwiniętej technologii informatycznej, co z kolei znajduje przełożenie na nasze codzienne funkcjonowanie. Powszechnie przecież używamy komputerów czy telefonów komórkowych, non stop korzystamy z internetu.

system erp

Dzięki tym nowościom zdecydowanie wygodniejsze staje się nasze codzienne funkcjonowanie i właściwie nie wyobrażamy już sobie dzisiaj sytuacji, w której nagle pozbawiono by nas tych udogodnień. To byłaby istna katastrofa. Jej skutki szczególnie mocno odczuliby młodzi ludzie, którzy przecież nie znają świata bez internetu, komputerów i telefonii komórkowej.

To jeszcze nic, bo prawdziwy armagedon miałby miejsce wszędzie tam, gdzie pracuje się w oparciu o określone systemy informatyczne. Lepiej więc, żebyśmy takich doświadczeń nie musieli przezywać na własnej skórze, ale przecież wykluczyć tego nie można.

Skoro już został wywołany temat powszechnej informatyzacji, zatrzymajmy się chwilę przy tej kwestii. Otóż, mamy do dyspozycji całe mnóstwo różnego rodzaju oprogramowań dla firm, a jednym z nich jest system erp. Oprogramowanie erp to innymi słowy mówiąc planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Nazwa pochodzi od angielskich słów "Enterprise Resource Planning".

wykres zakres systemu erp

Jak działa system ERP?

Systemy erp to oprogramowania dla firm, którego celem jest zintegrowanie wszystkich procesów zachodzących w danym przedsiębiorstwie. Oprogramowanie erp tworzy interaktywne środowisko, które pomaga zarówno w przeprowadzaniu analiz, jak i w zarządzaniu wszystkimi procesami biznesowymi, czyli zarządzaniem finansami, księgowością, środkami trwałymi, magazynem i zapasami, marketingiem, sprzedażą, zakupami, produkcją, serwisem oraz projektem. Okazuje się, że systemy erp to podstawa funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw. To oprogramowanie erp w zasadzie integruje wszystkie działania w obrębie firmy, usprawnia przepływ informacji i pozwala na swobodne wprowadzanie zmian, które zresztą są dostępne na bieżąco. W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że system erp powstał dobrych kilkadziesiąt lat temu i pierwotnie był wykorzystywany do zarządzania magazynami. Z biegiem lat był udoskonalany i rozwijany i w ten sposób dzisiaj mamy do dyspozycji naprawdę wysoko rozwinięty system informatyczny. Jeśli ktoś byłby bardziej zainteresowany tymi kwestiami, powinien zgłębić temat, bo jest naprawdę nad czym się pochylić.

Współczesne systemy ERP

Współczesne systemy erp kojarzyć należy z naprawdę nowoczesnymi standardami. Pozwalają na pracę w sieci, są dostępne za pośrednictwem przeglądarek internetowych oraz umożliwiają tworzenie serwisów dla klientów.

Mało tego, te nowoczesne systemy adresowane są zarówno do dużych przedsiębiorstw, jak i do mniejszych podmiotów. Usprawniają pracę wszystkich osób zatrudnionych w firmie, integrują wszystkie informacje w jednej bazie danych i pozwalają na pracę zdalną. To naprawdę świetne udogodnienie dla każdego przedsiębiorstwa. Warto zainwestować w to nowoczesna oprogramowanie, bo jest ono naprawdę synonimem nowoczesności i symbolem XXI wieku. Potwierdzą to chyba ci, którzy mieli do czynienia z tym programem.

Przypisy:
1. Czym się różni system ERP od CRM - https://odl.com.pl/czym-sie-rozni-system-erp-od-crm/