Skip to main content

Co powinieneś wiedzieć o wulkanizacji?

Większość kierowców odwiedza zakłady wulkanizacyjne dwa razy do roku w celu wymiany ogumienia na letnie lub zimowe. Wiedzieć jednak trzeba, że wulkanizator trudni się także innym pracami i może nam pomóc na wiele różnych sposobów. Warto więc dowiedzieć się, czym zajmuje się taki fachowiec, a także, kiedy warto do niego zajechać.

Jakie są usługi wulkanizacyjne?

Czym jest wulkanizacja?

Warto na początku dowiedzieć się, czym tak właściwie jest wulkanizacja, zanim przejdzie się do omawiania kolejnych zagadnień z tego zakresu. Wulkanizacja to po prostu wszystkie czynności, które bezpośrednio dotyczą dbania o ogumienie. W zdecydowanej większości ogranicza się do to sezonowej wymiany opon, lecz często także do ich naprawiania. Opona, ale też koło może ulec w trakcie jazdy uszkodzeniu, które może zagrażać bezpieczeństwu dalszej jazdy lub wręcz ją uniemożliwiać. W takim wypadku odwiedzenie zakładu wulkanizacyjnego takiego jak Wulkanizacja 24h Raszyn - Serwis Opon będzie po prostu koniecznością wynikającą ze zdrowego rozsądku i dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Jakie usługi realizuje zakład wulkanizacyjny?

Skoro wiemy już, czym jest wulkanizacja, trzeba teraz dowiedzieć się, na jakie usługi można liczyć po przyjechaniu do takiego warsztatu. Oczywiście najbardziej rozpowszechniona jest wymiana opon pomiędzy letnimi i zimowymi. Wiedzieć jednak trzeba, że nie zawsze jest to samo przełożenie opon pomiędzy felgami. Standardowo koła należy wyważyć, aby uniknąć drgań i przedwczesnego zużycia się ogumienia. Często także konieczne jest wymienienie w kołach wentylów, które z biegiem czasu tracą na szczelności.

Zakład wulkanizacyjny oferuje znacznie większy zakres usług. Wspomnieć tu trzeba także o naprawach związanych z uszkodzeniem opon. Jeśli przebijemy oponę, fachowiec z zakładu wulkanizacyjnego będzie mógł ją naprawić, aby możliwe było dalsze jej użytkowanie. Na koniec wspomnieć trzeba także o tym, że coraz częściej firmy realizuje usługi takie jak:

  • przechowywanie opon między sezonami,
  • renowacja felg,
  • sprzedaż opon,
  • wymiana tarcz i klocków.

Ile kosztują usługi wulkanizacyjne?

Ile może kosztować wulkanizacja opon?

Kierowcy przyzwyczajeni są do ponoszenia wysokich kosztów związanych z eksploatacją samochodu. Dotyczy to przede wszystkim kosztów paliwa, a także ubezpieczenia, ale rachunki za serwis i naprawy także nie należą do najniższych. Nic więc dziwnego, że wiele osób zechce się zapewne dowiedzieć, ile kosztują poszczególne usługi wulkanizacyjne.

Zdecydowanie najpopularniejsza usługa, czyli wymiana opon na aluminiowej feldze to zwykle koszt około 120 zł. Oczywiście im opona większa, tym wyższa będzie cena jej wymiany. W przypadku felg stalowych cena jest niższa i zwykle wynosi 50 zł. Cena naprawienia opony to przeważnie 100 zł, jej dopompowanie to 10 zł, a przechowanie przez sezon to 100 zł za cały komplet. Jak więc widać, nie są to zbyt wygórowane stawki, tym bardziej że opony i koła mają wręcz krytyczne znaczenie dla bezpiecznego poruszania się samochodem.