Skip to main content

Dla kogo przeznaczone są karty paliwowe?

Galopujące ceny paliw, jakie w ostatnim czasie można zaobserwować na stacjach benzynowych, nie muszą koniecznie wiązać się z finansowym ciosem dla firm, w których środki transportu odgrywają kluczową rolę. Jednym ze sprytnych sposobów na obniżenie kosztów są karty paliwowe. Jak one działają i kto skorzysta na nich najwięcej?

Ranking kart paliwowych

Komu dedykowane są karty paliwowe?

Słowem wstępu, należałoby wytłumaczyć, czym właściwie są karty paliwowe. Tak naprawdę, to nic innego jak usługa, która umożliwia identyfikację jej posiadacza (oraz zawieranych przez niego transakcji), który może bezgotówkowo zatankować na stacjach benzynowych honorujących tę kartę. To idealne rozwiązanie dla firm, gdzie wydatki są w znacznym stopniu uzależnione od panujących cen paliw. Z powodzeniem mogą z nich korzystać jednak i mniejsze przedsiębiorstwa, gdzie pracownicy sporo podróżują w obrębie kraju, a także poza jego granicami. Ich sporą zaletą jest także fakt, iż to świetny środek do kontroli wydatków na paliwo w każdym przedsiębiorstwie. Wbrew nazwie, karty te mogą być używane nie tylko na stacjach benzynowych, ale i drogach płatnych, w tym na autostradach, co stanowi kolejną (i nie ostatnią!) korzyść płynącą z ich użytkowania. 

Jak otrzymać kartę paliwową?

Istnieje wiele kart paliwowych na rynku, dlatego ciężko wybrać tę odpowiednią. Zbiór konkurencyjnych ofert można znaleźć na stronie kartypaliwoweranking.pl, gdzie zestawiono ze sobą najlepsze karty paliwowe. Po wyborze odpowiedniej karty wszystkie formalności można załatwić w stosunkowo szybkim czasie i nie powinny one przysporzyć kłopotów żadnemu przedsiębiorcy. Na samym początku należy oszacować nasze przeciętne zapotrzebowanie na paliwo. Naturalnie, czym więcej tankujemy, tym możemy liczyć na lepszą ofertę rabatową, a także płynące z niej profity. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż karty paliwowe nie muszą być koniecznie ograniczone do jednej sieci stacji benzynowych. Najwygodniej jest skorzystać z usług dostawców, w których ofercie znajdziemy wiele punktów paliwowych rozmieszczonych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przy podpisywaniu umowy należy określić również liczbę wymaganych kart, które nierzadko są przypisywane do danych pojazdów. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których nieuczciwy pracownik próbuje zatankować swój prywatny samochód. Po każdorazowej wizycie na stacji benzynowej, tankujący otrzymuje specjalne potwierdzenie. Rozliczenie odbywa się już z kolei z dostawcą, po przedłożeniu zbiorczej faktury, obejmującej najczęściej miesięczny okres.

Karty paliwowe to oszczędność

Pytanie więc, jakie wymierne korzyści płyną z używania kart paliwowych? Poza wspomnianą wyżej możliwością wglądu do wszelkich transakcji, jest to bardzo dobry sposób na oszczędności w skali nawet kilkunastu procent od litra paliwa! Dostawca ma bowiem pewność, iż nasza firma zatankuje jego określoną ilość, toteż jest w stanie zaoferować nam atrakcyjną ofertę. Za granicą oznacza to nawet oszczędność rzędu dwudziestu eurocentów na litrze paliwa. Oczywiste jest, iż przy większej ilości zatankowanego paliwa, możemy liczyć na jeszcze wyższe rabaty. Oszczędność będzie jednak zauważalna nawet przy nieszczególnie dużym zapotrzebowaniu, wynoszącym dwieście czy nawet sto litrów w skali miesiąca.

To nie koniec korzyści!

Korzyści wynikające z posiadania karty paliwowej wykraczają jednak poza same finanse. Tak jak już wspominaliśmy, okazują się one pomocne przy korzystaniu z płatnych dróg, nierzadko z atrakcyjniejszymi cenami przejazdu, sięgającymi nawet 55%. To także dobry sposób na uporządkowanie wydatków. Przejrzystość jest przydatna zwłaszcza przy staraniach o zwrot podatku, a co za tym idzie, przekłada się na ułatwienie wszelkich procedur i obniżenie kosztów księgowości. Posiadacze kart paliwowych mogą także liczyć na łatwiejszy dostęp do pomocy drogowej. Program promocji często bywa progresywny, co oznacza, iż z dalszym rozwojem naszego przedsiębiorstwa możemy liczyć na jeszcze większe profity.

Karty paliwowe kluczem do analizy wydatków

Badania nie kłamią. Przedsiębiorcy, którzy mają problem z analizą wydatków, są narażeni na znacznie wyższe straty względem konkurencji, która trzyma rękę na pulsie. Karta paliwowa jest zatem najprostszą drogą do kontroli pieniędzy przeznaczanych na paliwo. Zabezpiecza nas to przed nieuczciwymi pracownikami, którzy mogą roztrwonić środki zapewnione im na transport. Ustalony limit przekreśla to ryzyko, a w razie potrzeby może zostać zwiększony do wymaganej kwoty. To także dobre rozwiązanie w optymalizacji tras. Na żywo możemy śledzić kilometry pokonywane przez naszą flotę, a także – o ile to konieczne – dokonywać wymaganych korekt.

Wniosek? Karty paliwowe będą przydatne w każdym przedsiębiorstwie, w których transport odgrywa niemarginalną rolę. Wynikające z nich oszczędności staną się widoczne już w pierwszych miesiącach użytkowania, a szereg dodatkowych korzyści umożliwi łatwiejsze zarządzanie firmą.