Skip to main content

Jak wycenić wartość swojego samochodu?

Jest wiele sytuacji, w których warto znać wartość swojego auta. W każdej z nich niedoszacowanie lub zawyżenie może spowodować straty finansowe albo doprowadzić do problemów natury prawnej. Sposobów na określenie dokładnej wartości samochodu jest sporo.

W jaki sposób najlepiej wycenić wartość swojego auta?

Samodzielne szacowanie wartości pojazdu

Wbrew pozorom samodzielne szacowanie wartości pojazdu nie musi być trudne. Korzystać w tym celu można z katalogów udostępnianych w internecie przez różne firmy zajmujące się skupem aut, a także korzystając bezpośrednio z Eurotax. Na wysokość wyceny wpływają takie elementy jak:

  • model,
  • rocznik,
  • przebieg,
  • rodzaj napędu,
  • wyposażenie dodatkowe,
  • pochodzenie,
  • bezwypadkowość.

Korzystając z katalogu, określić można przybliżoną wartość, którą dopasować należy do faktycznego stanu auta. W tym wypadku istotne jest określenie zużycia poszczególnych elementów, wszelkiego rodzaju usterki i uszkodzenia oraz stan wizualny elementów widocznych z zewnątrz. Osoby, które mają problem z uściśleniem tej kwoty powinny zdecydować się na usługę profesjonalistów.

Wycena przez firmę

Jeśli mimo dostępu do katalogów w dalszym ciągu wycena jest zbyt kłopotliwa, warto skorzystać z pomocy firm, które zajmują się tym zawodowo. Skupy aut takie jak dostępny pod adresem https://zasada24.pl/#skup-aut-za-gotowke-poznan oferują bardzo dokładną wycenę, która uwzględnia stopień faktycznego zużycia i stan wizualny auta. W tym wypadku zawsze można liczyć na szczegółowość i rzetelne wzięcie pod uwagę wszystkich czynników wpływających na realną wartość auta. Można również skorzystać z usług profesjonalnych rzeczoznawców, jednak w ich przypadku liczyć się trzeba z wysokimi kosztami, ponieważ specjaliści zawsze wysoko się cenią.

Czy warto dokonać wyceny samochodu w skupie aut?

Czy można zaufać skupom aut?

W przypadku skupów aut wiele osób ma wątpliwości odnośnie rzetelności przeprowadzanej wyceny. Warto jednak pamiętać, że firmy te oferują wycenę przed zakupem, na który nie koniecznie trzeba się zgodzić. W tym wypadku utrata wiarygodności nie jest warta zwiększonego zysku. W publikacji "Czy warto sprzedać auto w naszym skupie w Poznaniu? Jak wycenić wartość auta?" dowiedzieć się można, jak samodzielnie przygotować się do wyceny auta, oraz jak robi to profesjonalny skup aut. Rozwiewa to wszelkie wątpliwości i daje podstawę do zaufania profesjonalistów.

Kiedy przydaje się dokładna wycena?

Podstawą jest oczywiście sprzedaż samochodu, ponieważ każdy chce otrzymać za sprzedawane auto tyle, ile w rzeczywistości jest ono warte. Równie istotne jest poznanie dokładnej wartości auta do ubezpieczenia, ponieważ jest ono podstawą wyliczenia składki ubezpieczeniowej i w razie szkód, podstawą do wypłaty stosownego odszkodowania. Wycena jest niezbędna również w przypadku przeniesienia własności na firmę, lub przekazaniu komuś auta w darowiźnie, ponieważ to od wartości wyliczany jest w takim wypadku należny podatek. Niedoszacowanie może prowadzić do postępowania wyjaśniającego i nałożenia kary, a przeszacowanie sprawia, że płaci się zbyt wysoki podatek, co również stanowi stratę.