Skip to main content

Jak wymienić oponę? - Instrukcja krok po kroku

Na polskich drogach bardzo często dochodzi do różnych awarii samochodów. Najpopularniejszym problemem, który spotyka wielu kierowców, jest uszkodzenie opony. Gdy w naszym pojeździe dojdzie do takiej usterki, dalsza jazda jest zazwyczaj niemożliwa, dlatego trzeba zmienić oponę. Okazuje się, jednak, że nie każdy wie, jak można sprawnie wymienić oponę w samochodzie, gdy zajdzie taka potrzeba. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, a wymiana koła na zapasowe nie będzie problemem. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak można to zrobić krok po kroku.

Skup opon

Zabezpieczenie miejsca, gdzie będziemy dokonywać wymiany

Na samym początku bardzo ważne jest, aby zrobić wszystko, by podczas zmiany koła nie stwarzać zagrożenia dla innych kierowców. W tym celu najlepiej jest zjechać na utwardzone pobocze lub parking. Można spokojnie bowiem przejechać nawet kilkadziesiąt metrów z uszkodzonym kołem, nie narażając felgi na uszkodzenie. Jeżeli więc uda nam się dotrzeć w bezpieczne i utwardzone miejsce, to zapewnimy sobie komfortowe warunki pracy i zadbamy o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli jednak nie znajdziemy bezpiecznego miejsca i jesteśmy zmuszeni przeprowadzić wymianę na drodze, to należy ustawić trójkąt ostrzegawczy za pojazdem, a najlepiej również użyć do oznakowania miejsca awarii lampki z pulsującym światłem. Nie zapomnij także o tym, aby zabezpieczyć samochód przed poruszaniem. W tym celu należy podłożyć kliny lub kamienie pod koła na osi, która nie będzie podnoszona. 

Takie i inne porady oraz wskazówki motoryzacyjne, znajdziesz na stronie https://www.witekopony.pl - profesjonalnym serwisie o oponach, prowadzonym przez doświadczonych fachowców z branży. Na portalu znaleźć można ciekawe artykuły poruszające tematy, które zainteresują niejednego fana motoryzacji. 

Wymiana koła

Prace oczywiście zaczynamy od wyciągnięcia koła zapasowego oraz klucza, który powinien znajdować się w bagażniku. Jeszcze przed podniesieniem auta dobrze jest poluzować śruby, które odpowiadają za mocowanie koła. Jeżeli tego nie zrobimy na tym etapie, to później może okazać się to niemożliwe do zrobienia. Jeżeli śruby nie chcą puścić, to warto użyć do przedłużenia rączki klucza, dodatkowej rury. Często pomocne mogą się także okazać się różne preparaty odrdzewiające. Gdy mamy już poluzowane śruby w kole, to możemy podnieść auto za pomocą lewarka. Ramię naszego podnośnika należy umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Gdy auto jest podniesione, to odkręcamy śruby mocujące i zdejmujemy koło. Na jego miejsce zakładamy koło zapasowe i przystępujemy do przykręcania. Należy to robić na krzyż, czyli śruby wkręcamy po przekątnych. Gdy zamocujemy śruby, to możemy opuścić auto na ziemię i ponownie dokręcamy śruby tak, aby wszystko dobrze trzymało. Narzędzia oraz uszkodzone koło chowamy do bagażnika i możemy ruszać w dalszą drogę.