Skip to main content

Regeneracja alternatora - na czym polega? Kiedy warto ją przeprowadzić?

Alternator jest jednym z najważniejszych elementów układu elektrycznego samochodu. Jego awaria powoduje zwykle problemy z akumulatorem, może też zakłócać funkcjonowanie urządzeń, wykorzystujących do swego działania prąd. W sytuacji, gdy alternator zaczyna szwankować, warto pomyśleć o jego regeneracji.

Kiedy warto przeprowadzić regenerację alternatora?

Czym jest alternator?

Alternator to urządzenie, zamieniające energię mechaniczną w prąd elektryczny. Jest ono zwykle montowane przy jednostce napędowej pojazdu. Łączy się z nią za pomocą paska klinowego lub — w nowszych modelach — paska wielorowkowego.

Według specjalistów z https://mxcars.pl/ — Serwis motoryzacyjny, najważniejszymi częściami alternatora są stojan oraz wirnik. Ten ostatni, działając na zasadach elektromagnesu, wytwarza prąd przemienny. W związku z faktem, że alternator generuje energię elektryczną tego właśnie typu, jego częścią musi być też regulator napięcia.

Kiedy należy rozważyć regenerację alternatora?

Efektywność alternatora może spadać wraz z upływem czasu. Objawem, wskazującym na konieczność jego regeneracji, jest szybsze rozładowywanie się akumulatora lub pojawiające się zakłócenia w działaniu układów elektrycznych samochodu (np. problemy z oświetleniem).

Oczywiście konkretnych przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, warto więc powierzyć regenerację tego urządzenia firmie, która posiada odpowiednie narzędzia diagnostyczne oraz doświadczoną kadrę, potrafiącą zlokalizować problem.

Jak wygląda regeneracja alternatora?

Pierwszym etapem regeneracji alternatora jest wymontowanie tego urządzenia z samochodu i jego diagnostyka. Po ustaleniu przyczyn problemów następują działania, które zmierzają do ich usunięcia. W tym celu alternator rozkładany jest na części.

Następnie dochodzi do naprawy lub wymiany podzespołów. Warto podczas niej pokusić się o zastąpienie lub odnowienie również tych elementów, które — choć jeszcze sprawne — wykazują objawy zużycia. Pozwoli to uniknąć ryzyka awarii i dodatkowych kosztów, związanych z ponowną regeneracją alternatora w przyszłości.

Regeneracja alternatora samochodowego: Kiedy jest to najlepszy wybór?

Co wchodzi w skład procesu regeneracji alternatora?

Zakres prac, wchodzących w skład procesu regeneracji alternatora, może być bardzo różny. Wiele zależy oczywiście od zaleceń osoby, prowadzącej diagnostykę tego urządzenia. Najczęściej omawiana tu procedura obejmuje:

  • malowanie wirnika i szlifowanie komutatora;
  • wymianę łożyska, szczotki, pierścieni, regulatorów napięcia oraz sprzęgiełka;
  • regenerację gniazd mocujących;
  • wymianę koła pasowego;
  • piaskowanie i malowanie obudowy.

Wszystkie zdemontowane części są również czyszczone, oliwione oraz pokrywane specjalną pastą, która ułatwia przewodzenie prądu.

Gdzie przeprowadzić regenerację alternatora?

Regeneracja alternatora wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń — przykładowo do demontażu łożysk trzeba zwykle użyć prasy. Z tego powodu warto powierzyć przeprowadzenie prac fachowej firmie, która wykona je szybko, sprawnie, a przy tym na swoje usługi udzieli nam odpowiednio długiej gwarancji.

Trzeba też pamiętać, że jedynie zrealizowana przez prawdziwych specjalistów regeneracja alternatora pozwoli nam na wygodne i bezpieczne korzystanie z wozu.