Skup aut czy komis - Gdzie sprzedać auto używane?

Wiele osób uznaje skupy samochodów i komisy za pojęcia tożsame. To poważny błąd, ponieważ są to całkowicie różne od siebie działalności. Brak powszechniej świadomości o różnicach między skupami a komisami doprowadza często do wielu nieporozumień i błędów. Na pierwszy rzut oka, rzeczywiście skup i komis samochodowy wydają się do siebie podobne, jednak rzeczywisty zakres i sposób ich działalności znacząco je odróżnia. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, gdzie wygodniej sprzedawać swoje używane auto. 

skup samochodów

Działalność

Skupy samochodów zajmują się, najprościej mówiąc, odkupowaniem samochodów na własność od prywatnych klientów oraz firm. Samochody, które nabywa skup, są później wystawiane na sprzedaż lub trafiają na demontaż, w celu odzyskania wartościowych części. Komisy samochodowe działają natomiast na zasadzie pośrednictwa. Najczęściej komis po prostu udostępnia plac na sprzedawane auto i pośredniczy w zakupie pomiędzy klientem a starym właścicielem. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że komisy są znaczniej bardziej wybredne pod względem stanu samochodu, niż skupy aut.

Transakcje i prowizje

Transakcje w skupach samochodów przebiegają naprawdę błyskawiczne. Wiele miejsc gwarantuje nieodpłatny dojazd po samochód jeszcze tego samego dnia. Taką firmą jest Skup aut Wejherowo, który oferuje dojazd po auto w ciągu 2-3 godzin na terenie woj. pomorskiego. Najwięcej czasu zajmuje, sama wycena i oględziny pojazdu. Wszystko jednak może zamknąć się w czasie kilkudziesięciu minut. Komisy samochodowe znacznie dłużej realizują wszelkie transakcje. Na pieniądze trzeba czasem czekać nawet kilka dni. Ponadto możemy się nieco rozczarować kwotą, jaką uzyskamy, sprzedając auto w komisie. Często dochodzi do obniżania ceny przez pracowników komisu, aby sprzedać pojazd.

Sprzedając samochód do skupu mamy szanse uzyskać naprawdę dobrą cenę, Prowizja, jaką sobie pobierają skupy, jest naprawdę niska, a czasem nie ma jej w ogóle. W przypadku pojazdów rozbitych nie możemy jednak liczyć na duży zarobek, ponieważ skup wycenia samochód w zależności od cen części, na jakie zostanie rozebrany. Komisy samochodowe naliczają sobie znacznie wyższą prowizję. Oznacza to, że nie uzyskamy w komisie ceny rynkowej za nasz pojazd. Czasem koszt takiej prowizji to nawet kilka tysięcy złotych.

Wycena samochodu

Skupy aut najczęściej dokonują wyceny pojazdu na własny koszt. Warto zaznaczyć, że często podczas wyceny przez pracownika skupu, nie przyczepia się on do najmniejszych drobnostek. W przypadku komisu wycena najczęściej nie jest oferowana, a jeżeli już jest, to trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Skupy samochodów, bardzo chętnie kupują nawet pojazdy w złym stanie technicznym. Wszystko to dlatego, że pojazd może później trafić na rozbiórkę, a zysk skupu opierać się będzie na sprzedaży części.

Podsumowując, skupy samochodów oferują znacznie korzystniejsze warunki, niż komisy samochodowe. Przede wszystkim skup wypłaca nam gotówkę natychmiastowo w całości, a komisowi może to zając dłuższą chwilę. Sprzedając auto do skupu, mamy także większą szansę na uzyskanie korzystnej wyceny.

No thoughts on “Skup aut czy komis - Gdzie sprzedać auto używane?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User