Skip to main content

Pełne wyposażenie pojazdu pomocy drogowej - co powinno znaleźć się w aucie?

W wyposażeniu zwykłego pojazdu znajdziemy np. trójkąt ostrzegawczy wraz z gaśnicą. Dodatkowo znajdziemy także takie rzeczy jak: kamizelka odblaskowa, apteczka. Jednak nie każdy z nas wie, w co powinien być wyposażony samochód pomocy drogowej?

Wyposażenie samochodu pomocy drogowej

Czym jest pojazd specjalny taki jak pomoc drogowa?

Za jego pomocą wykonywane są usługi polegające na transporcie pojazdów, które na skutek awarii nie są w stanie przemieszczać się samodzielnie. Dodatkowo naprawa usterki ze względu na lokalizację lub brak wymaganych części nie zawsze jest możliwa do wykonania. Transportować uszkodzony pojazd można jedynie przy użyciu holownika lub lawety. W przepisach widnieje zapis, który jasno określa, iż pomoc drogowa zaliczana jest do grupy pojazdów specjalnych.

Laweta a dokumenty, które należy posiadać przed wyjazdem na drogę

Przed zakupem samej lawety za pomocą znajdujących się w internecie serwisów typu Olx, OTOMOTO warto od sprzedawcy uzyskać zaświadczenie wystawiane przez stację kontroli pojazdów. Pojazd, jak i przyczepa do przewozu, muszą być wolne od wad fizycznych, prawnych. Z tego powodu przeprowadza się więc badania techniczne pod kątem: całkowitej masy, liczby miejsc oraz montażu haka. Pojazd spełniający wszystkie powyższe normy dopuszcza się do ruchu zgodnie z ustawą o ruchu drogowym. W transporcie uszkodzonych pojazdów z pomocą przyjdzie nam pomoc drogowa Oleśnica - Jarex, która działa w okolicach Wrocławia, również na autostradzie A4. 

Przepisy a pomoc drogowa

Wyposażenie pomocy drogowej a przepisy

Wszystkie wymagana przepisy dotyczące wyposażenia określone zostały przez Ministra Infrastruktury, a całość znajduje się w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdu wraz z zakresem jego użytkowania. W pierwszej kolejności w przepisach widnieje zapis, iż pojazd samochodowy, który pełni rolę pomocy drogowej powinien być wyposażony w jedno duże światło ostrzegawcze. Jego barwa musi być żółta, a całość powinna być widoczna ze wszystkich stron pojazdu. Dodatkowo światło to nie może oślepiać innych kierowców, gdyż wtedy zagrożenie na drodze z automatu wzrasta. Dodatkowo na stronie: auto laweta, znajdziemy ofertę, za pomocą której zamówimy lawetę w okolicach Wrocławia.

W nadwoziu znajdują się 3 dodatkowe elementy:

  1. Hol, ostrzegawczy system świetlny oraz zestaw świateł. Wszystkie wystające elementy zaś należy oznaczyć taśmą ostrzegawczą, która ma barwy biało czerwone.
  2. Hol giętki - za jego pomocą holuje się najczęściej motocykl. Natomiast sztywny hol będzie nam potrzebny w przypadku, gdy np. pojazd ma niesprawny układ kierowniczy, czy uszkodzone hamulce.
  3. Kabina kierownicza wraz z nadwoziem - musi mieć również żółty kolor. Ewentualnie całość może być oznaczona żółtymi pasami.